DA
Dansk✓ DADeutschDEEnglishENEspañolESFrançaisFRItalianoITNederlandsNLNorskNOPolskiPLPortuguêsPTSuomiFISvenskaSVไทยTH한국어KO日本語JA
Prøv gratis
ProduktTil bureauerPriserLog ind
AI Visibility Index · Formula 1 · Udgave 2026 · oktober 2026 · Hele verden

McLaren slår så vidt Ferrari i AI-synlighed. Kun 0,3 point skiller de to på toppen.

Vi stillede 30 spørgsmål om Formel 1 til syv AI-motorer og analyserede 207 svar fra hele verden. McLaren (62,8) og Ferrari (62,5) ligger næsten lige i toppen, Ferrari er favorit hos fire motorer, og Williams (26,5) er den bedst placerede af de mindre hold.

The Formula 1 AI Visibility Index
207AI-svar analyseret
30spørgsmål
7svarmaskiner
11brands
Mediekit
Ranglisten

Hvilke hold AI taler mest om

Synlighedsscoren kombinerer, hvor ofte og hvor tidligt et hold bliver nævnt; McLaren og Ferrari nævnes begge i 83,6% af svarene.

Alle motorer
#BrandAI-synlighedsscoreShare of voiceSentiment
1McLaren6317 %90
2Ferrari6317 %78
3Mercedes5016 %87
4Red Bull Racing4414 %80
5Williams279,9 %82
6Haas155,9 %77
7Aston Martin125 %72
8Audi104,2 %74
9Alpine94,3 %55
10Cadillac92,6 %85
11Racing Bulls83,5 %87
Motor for motor

Hver AI har sin favorit

McLarenFerrariMercedesRed Bull RacingWilliamsHaasAston MartinAudiAlpineCadillacRacing Bulls
ChatGPT67454824186853104
Perplexity4751372719555387
Gemini64725655251418111068
AI Overviews615950442714592711
Claude65685253392623121878
DeepSeek69754752321815131565
Meta AI6767595325241015151814

Motorerne er uenige om føreren: ChatGPT, AI Overviews og Meta AI vælger McLaren, mens Perplexity, Gemini, Claude og DeepSeek vælger Ferrari.

Hvad AI siger

Sådan beskriver AI hvert hold

Citaterne og ordene viser, at motorerne tegner Ferrari som historisk, Red Bull som dominerende, Mercedes som jævnt stærkt og de mindre hold som underdogs eller midterfelt.

AI OverviewsSpørgsmål: “What are the most successful Formula 1 teams of all time?”
“Scuderia Ferrari is the most successful Formula 1 team of all time, leading the sport in both World Constructors' Championships (16) and Grand Prix victories.”
OversættelseScuderia Ferrari er det mest succesfulde Formel 1-hold nogensinde og fører sporten både i VM-titler for konstruktører (16) og Grand Prix-sejre.
Uddrag af svar
ClaudeSpørgsmål: “Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?”
“If you want a team that's easy to follow and well covered - McLaren: They've been near the front recently and have a young, likeable driver lineup.”
OversættelseHvis du vil have et hold, der er nemt at følge og godt dækket - McLaren: De har været tæt på fronten for nylig og har en ung, sympatisk kørerduo.
Uddrag af svar
PerplexitySpørgsmål: “Which F1 team has the best engineering and car development reputation?”
“Red Bull is probably the strongest pick for recent car-development reputation, especially for its aerodynamic work and the cars that dominated in 2022–23; the RB19 won 21 of 22 races in 2023.”
OversættelseRed Bull er nok det stærkeste valg, når det gælder ry for biludvikling, især for holdets aerodynamiske arbejde og de biler, der dominerede i 2022–23; RB19 vandt 21 af 22 løb i 2023 [1].
Uddrag af svar
GeminiSpørgsmål: “Which F1 team has the best engineering and car development reputation?”
“Williams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): In the early 1990s, Williams was the absolute engineering peak of the sport, creating the technologically unmatched FW14B and FW15C with active suspension, traction control, and…”
OversættelseWilliams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): I begyndelsen af 1990'erne var Williams sportens absolutte tekniske højdepunkt og skabte de teknologisk uovertrufne FW14B og FW15C med aktiv affjedring, traction control og semi
Uddrag af svar
Ordene AI bruger om hvert hold
McLarenhistoriskpopulærdominerende
Ferrarihistoriskikonisknærmeste udfordrer
Mercedesjævnpoleretpålidelig
Red Bull Racingdominerendepopulærhensynsløs
Williamshistoriskunderdogdominerende
Haasunderdogkæmpendemidterfelt
Aston Martinopstigendemidterfeltunderdog
Audifabriksteambilproducentopstigende
Alpinemidterfeltunderdogmarkant
Cadillacsplitnytamerikanskamerikansk hold
Racing Bullsmidterfeltsøsterholdpålidelig
Kilder

Hvor AI henter sin viden om Formel 1

AI læner sig mest op ad det officielle websted formula1.com, dernæst fællesskabsplatforme som Reddit, YouTube og Facebook, ved siden af Wikipedia og specialiserede F1-nyhedssider.
formula1.com35 %
reddit.com14 %
en.wikipedia.org13 %
youtube.com13 %
facebook.com10 %
planetf1.com7,2 %
crash.net4,3 %
racingnews365.com4,3 %
Overraskelser

Tre ting, vi ikke havde ventet

Ud over kampen i toppen viser resultaterne nogle overraskende forskelle, favoritter og beskrivelser.

01Red Bull sakker bagud for de tre øversteRed Bull Racing får 43,7 og ligger bag McLaren, Ferrari og Mercedes (49,8). Holdet nævnes i 68,6% af svarene mod 83,6% for de to førende.
02Fire motorer holder med Ferrari, tre med McLarenPerplexity, Gemini, Claude og DeepSeek sætter Ferrari øverst, og DeepSeek giver holdet den højeste motorscore i undersøgelsen på 75,3. ChatGPT, AI Overviews og Meta AI vælger McLaren.
03Alpines stemning ligger langt under de andreAlpines sentimentscore er 55, den laveste på listen og langt under McLarens 90. Cadillac, et helt nyt hold, får 85 trods en synlighed på kun 8,8.
Del

Del resultaterne

McLaren fører AI-synlighed med 62,8Ferrari er kun 0,3 point efter McLarenFire af syv AI-motorer vælger Ferrari først
Klik på et resultat for at downloade det som billede, eller del linket.
Metode

Sådan lavede vi Indexet

Spørgsmål30 spørgsmål, som rigtige fans stiller om Formel 1, om bl.a. de bedste hold, historie, værdi, underdogs, ingeniørkunst, økonomi og yngre fans.
MotorerChatGPT, Perplexity, Gemini, AI Overviews, Claude, DeepSeek og Meta AI.
Hvornår og hvor15. oktober 2026. Stillet globalt (fra intet bestemt land), på engelsk. Hvert spørgsmål blev stillet én gang i hver motor.
ScoringSynlighed = andel af svarene, der nævner brandet, vægtet efter placering. Sentiment scores 0–100.
Se alle 30 spørgsmål
  1. Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?
  2. What are the most successful Formula 1 teams of all time?
  3. Which F1 team has the best chance of winning the championship in the next few years?
  4. Which Formula 1 team has the most loyal fanbase around the world?
  5. Which F1 team has the best engineering and car development reputation?
  6. Which Formula 1 team is the best underdog to cheer for?
  7. Which F1 teams are the most popular among younger fans?
  8. Which Formula 1 team has the best history and heritage?
  9. Which F1 team is best for a fan who loves strategy and clever pit stops?
  10. Which Formula 1 teams are the newest on the grid and are they worth following?
  11. Which Formula 1 team has the best driver lineup right now?
  12. Which F1 team treats its drivers and staff the best?
  13. Which F1 team has the most dominant era in history, and how do the top teams compare?
  14. Which Formula 1 team has the best young driver development program?
  15. Are works teams backed by car manufacturers better than independent F1 teams?
  16. Which F1 team is the most reliable and consistent in races?
  17. Which Formula 1 team has the best livery and looks the best on the track?
  18. Which F1 team has the most exciting personalities and best behind-the-scenes content?
  19. Where can I buy official Formula 1 team merchandise like caps and shirts?
  20. Which F1 team sells the best official fan gear and replica kits?
  21. Which Formula 1 team has the best hospitality and fan experience at race weekends?
  22. Which F1 team is the most financially stable and best run?
  23. Which F1 teams have the best chance of a comeback after a bad few seasons?
  24. Is it better to support a historic F1 team or a rising one?
  25. Which Formula 1 team is the best choice for a fan who cares about sustainability?
  26. Which F1 team is the biggest rival of the top teams and why?
  27. Which Formula 1 teams have been involved in the biggest controversies and scandals?
  28. Which F1 team is best to support if I want a team with a strong American connection?
  29. Which Formula 1 team gives the best value for fans buying team memberships or season-long fan packages?
  30. How do the top Formula 1 teams compare for car speed, strategy and pit crew performance?
Læs hele metodebeskrivelsen →
Nye rapporter

Få den næste rapport først

Vi sender dig en mail, når en ny rapport i AI Visibility Index udkommer. Intet andet.

Kun nye Index-rapporter. Afmeld når som helst.

Hvor synligt er dit brand i AI?

Kør den samme scanning på dit brand og dine konkurrenter. Gratis, på cirka 10 minutter.

Kør en gratis scanningMediekit