NO
DanskDADeutschDEEnglishENEspañolESFrançaisFRItalianoITNederlandsNLNorsk✓ NOPolskiPLPortuguêsPTSuomiFISvenskaSVไทยTH한국어KO日本語JA
Prøv gratis
ProduktFor byråerPriserLogg inn
AI Visibility Index · Formula 1 · Utgave 2026 · oktober 2026 · Hele verden

McLaren knepper foran Ferrari i AI-synlighet. Bare 0,3 poeng skiller de to på topp.

Vi stilte 30 spørsmål om Formel 1 til sju AI-motorer og analyserte 207 svar, verden over. McLaren (62,8) og Ferrari (62,5) ligger nesten likt på toppen, Ferrari er favoritten til fire av motorene, og Williams (26,5) er best plassert av de mindre lagene.

The Formula 1 AI Visibility Index
207AI-svar analysert
30spørsmål
7svarmotorer
11merkevarer
Mediekit
Topplisten

Hvilke lag AI snakker mest om

Synlighetspoengene kombinerer hvor ofte og hvor tidlig et lag nevnes; McLaren og Ferrari nevnes hver i 83,6 % av svarene.

Alle motorer
#MerkevareAI-synlighetspoengShare of voiceSentiment
1McLaren6317 %90
2Ferrari6317 %78
3Mercedes5016 %87
4Red Bull Racing4414 %80
5Williams279,9 %82
6Haas155,9 %77
7Aston Martin125 %72
8Audi104,2 %74
9Alpine94,3 %55
10Cadillac92,6 %85
11Racing Bulls83,5 %87
Motor for motor

Hver AI har sin favoritt

McLarenFerrariMercedesRed Bull RacingWilliamsHaasAston MartinAudiAlpineCadillacRacing Bulls
ChatGPT67454824186853104
Perplexity4751372719555387
Gemini64725655251418111068
AI Overviews615950442714592711
Claude65685253392623121878
DeepSeek69754752321815131565
Meta AI6767595325241015151814

Motorene er uenige om hvem som leder: ChatGPT, AI Overviews og Meta AI velger McLaren, mens Perplexity, Gemini, Claude og DeepSeek velger Ferrari.

Hva AI sier

Slik beskriver AI hvert lag

Sitatene og ordene viser at motorene framstiller Ferrari som historisk, Red Bull som dominerende, Mercedes som jevn og de mindre lagene som outsidere eller midtfelt.

AI OverviewsSpørsmål: «What are the most successful Formula 1 teams of all time?»
«Scuderia Ferrari is the most successful Formula 1 team of all time, leading the sport in both World Constructors' Championships (16) and Grand Prix victories.»
OversettelseScuderia Ferrari er det mest suksessrike Formel 1-laget gjennom tidene, og leder sporten både i konstruktørmesterskap (16) og Grand Prix-seire.
Utdrag fra svaret
ClaudeSpørsmål: «Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?»
«If you want a team that's easy to follow and well covered - McLaren: They've been near the front recently and have a young, likeable driver lineup.»
OversettelseHvis du vil ha et lag som er lett å følge og godt dekket – McLaren: De har vært nær teten den siste tiden og har et ungt, sympatisk førerpar.
Utdrag fra svaret
PerplexitySpørsmål: «Which F1 team has the best engineering and car development reputation?»
«Red Bull is probably the strongest pick for recent car-development reputation, especially for its aerodynamic work and the cars that dominated in 2022–23; the RB19 won 21 of 22 races in 2023.»
OversettelseRed Bull er trolig det sterkeste valget når det gjelder omdømme for bilutvikling, særlig for aerodynamikkarbeidet og bilene som dominerte i 2022–23; RB19 vant 21 av 22 løp i 2023 [1].
Utdrag fra svaret
GeminiSpørsmål: «Which F1 team has the best engineering and car development reputation?»
«Williams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): In the early 1990s, Williams was the absolute engineering peak of the sport, creating the technologically unmatched FW14B and FW15C with active suspension, traction control, and…»
OversettelseWilliams Racing (Patrick Head og Adrian Newey): tidlig på 1990-tallet var Williams det absolutte ingeniørmessige høydepunktet i sporten, og skapte de teknologisk uslåelige FW14B og FW15C med aktiv fjæring, trekkontroll og semi
Utdrag fra svaret
Ordene AI bruker om hvert lag
McLarenhistoriskpopulærdominerende
Ferrarihistoriskikonisknærmeste utfordrer
Mercedesjevnpolertpålitelig
Red Bull Racingdominerendepopulærhensynsløs
Williamshistoriskoutsiderdominerende
Haasoutsiderkjempendemidtfelt
Aston Martinpå vei oppmidtfeltoutsider
Audifabrikklagbilprodusentpå vei opp
Alpinemidtfeltoutsidersærpreget
Cadillacsplitt nyttamerikanskamerikansk lag
Racing Bullsmidtfeltjuniorlagpålitelig
Kilder

Hvor AI henter kunnskapen sin om Formel 1

AI støtter seg mest på det offisielle nettstedet formula1.com, deretter på fellesskapsplattformer som Reddit, YouTube og Facebook, ved siden av Wikipedia og spesialiserte F1-nyhetssider.
formula1.com35 %
reddit.com14 %
en.wikipedia.org13 %
youtube.com13 %
facebook.com10 %
planetf1.com7,2 %
crash.net4,3 %
racingnews365.com4,3 %
Overraskelser

Tre ting vi ikke ventet

Utenom kampen mellom de to på topp viser resultatene noen overraskende forskjeller, favoritter og beskrivelser.

01Red Bull henger etter de tre øversteRed Bull Racing får 43,7, bak McLaren, Ferrari og Mercedes (49,8). Laget nevnes i 68,6 % av svarene, mot 83,6 % for de to lederne.
02Fire motorer velger Ferrari, tre McLarenPerplexity, Gemini, Claude og DeepSeek setter Ferrari først, og DeepSeek gir laget den høyeste motorscoren i studien med 75,3. ChatGPT, AI Overviews og Meta AI velger McLaren.
03Alpines sentiment ligger langt under de andreAlpines sentimentscore er 55, den laveste på listen og godt under McLarens 90. Cadillac, et splitt nytt lag, får 85 til tross for en synlighet på bare 8,8.
Del

Spre funnene

McLaren leder AI-synligheten med 62,8Ferrari ligger bare 0,3 poeng bak McLarenFire av sju AI-motorer velger Ferrari først
Klikk på et funn for å laste det ned som bilde, eller del lenken.
Metode

Slik laget vi indeksen

Spørsmål30 spørsmål ekte fans stiller om Formel 1, om blant annet de beste lagene, historie, verdi, outsidere, ingeniørkunst, økonomi og yngre fans.
MotorerChatGPT, Perplexity, Gemini, AI Overviews, Claude, DeepSeek og Meta AI.
Når og hvor15. oktober 2026. Stilt globalt (ikke fra ett bestemt land), på engelsk. Hvert spørsmål ble stilt én gang i hver motor.
PoengSynlighet = andel svar som nevner merkevaren, vektet etter posisjon. Sentiment på en skala fra 0 til 100.
Se alle 30 spørsmål
  1. Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?
  2. What are the most successful Formula 1 teams of all time?
  3. Which F1 team has the best chance of winning the championship in the next few years?
  4. Which Formula 1 team has the most loyal fanbase around the world?
  5. Which F1 team has the best engineering and car development reputation?
  6. Which Formula 1 team is the best underdog to cheer for?
  7. Which F1 teams are the most popular among younger fans?
  8. Which Formula 1 team has the best history and heritage?
  9. Which F1 team is best for a fan who loves strategy and clever pit stops?
  10. Which Formula 1 teams are the newest on the grid and are they worth following?
  11. Which Formula 1 team has the best driver lineup right now?
  12. Which F1 team treats its drivers and staff the best?
  13. Which F1 team has the most dominant era in history, and how do the top teams compare?
  14. Which Formula 1 team has the best young driver development program?
  15. Are works teams backed by car manufacturers better than independent F1 teams?
  16. Which F1 team is the most reliable and consistent in races?
  17. Which Formula 1 team has the best livery and looks the best on the track?
  18. Which F1 team has the most exciting personalities and best behind-the-scenes content?
  19. Where can I buy official Formula 1 team merchandise like caps and shirts?
  20. Which F1 team sells the best official fan gear and replica kits?
  21. Which Formula 1 team has the best hospitality and fan experience at race weekends?
  22. Which F1 team is the most financially stable and best run?
  23. Which F1 teams have the best chance of a comeback after a bad few seasons?
  24. Is it better to support a historic F1 team or a rising one?
  25. Which Formula 1 team is the best choice for a fan who cares about sustainability?
  26. Which F1 team is the biggest rival of the top teams and why?
  27. Which Formula 1 teams have been involved in the biggest controversies and scandals?
  28. Which F1 team is best to support if I want a team with a strong American connection?
  29. Which Formula 1 team gives the best value for fans buying team memberships or season-long fan packages?
  30. How do the top Formula 1 teams compare for car speed, strategy and pit crew performance?
Les hele metoden →
Nye rapporter

Få neste rapport først

Vi sender deg en e-post når en ny rapport i AI Visibility Index publiseres. Ikke noe annet.

Bare nye Index-rapporter. Meld deg av når du vil.

Hvor synlig er merkevaren din i AI?

Kjør samme skanning på merkevaren din og konkurrentene. Gratis, på omtrent 10 minutter.

Kjør en gratis skanningMediekit