SV
DanskDADeutschDEEnglishENEspañolESFrançaisFRItalianoITNederlandsNLNorskNOPolskiPLPortuguêsPTSuomiFISvenska✓ SVไทยTH한국어KO日本語JA
Starta gratis provperiod
ProduktFör byråerPriserLogga in
AI Visibility Index · Formula 1 · Utgåva 2026 · oktober 2026 · Hela världen

McLaren går om Ferrari i AI-synlighet. Bara 0,3 poäng skiljer de två främsta åt.

Vi ställde 30 frågor om Formel 1 till sju AI-motorer och analyserade 207 svar, över hela världen. McLaren (62,8) och Ferrari (62,5) ligger nästan jämnt i toppen, Ferrari är favorit hos fyra motorer, och Williams (26,5) är det bäst placerade av de mindre stallen.

The Formula 1 AI Visibility Index
207AI-svar analyserade
30frågor
7svarsmotorer
11varumärken
Mediakit
Topplistan

Vilka stall AI pratar mest om

Synlighetspoängen kombinerar hur ofta och hur tidigt ett stall nämns; McLaren och Ferrari nämns var och en i 83,6 % av svaren.

Alla motorer
#VarumärkeAI-synlighetAndel av rösternaSentiment
1McLaren6317 %90
2Ferrari6317 %78
3Mercedes5016 %87
4Red Bull Racing4414 %80
5Williams279,9 %82
6Haas155,9 %77
7Aston Martin125 %72
8Audi104,2 %74
9Alpine94,3 %55
10Cadillac92,6 %85
11Racing Bulls83,5 %87
Motor för motor

Varje AI har sin favorit

McLarenFerrariMercedesRed Bull RacingWilliamsHaasAston MartinAudiAlpineCadillacRacing Bulls
ChatGPT67454824186853104
Perplexity4751372719555387
Gemini64725655251418111068
AI Overviews615950442714592711
Claude65685253392623121878
DeepSeek69754752321815131565
Meta AI6767595325241015151814

Motorerna är oeniga om ledaren: ChatGPT, AI Overviews och Meta AI väljer McLaren, medan Perplexity, Gemini, Claude och DeepSeek väljer Ferrari.

Vad AI säger

Så beskriver AI varje stall

Citaten och orden visar hur motorerna framställer Ferrari som historiskt, Red Bull som dominant, Mercedes som jämnt och de mindre stallen som underdogs eller mittfältare.

AI OverviewsFrågan: ”What are the most successful Formula 1 teams of all time?”
”Scuderia Ferrari is the most successful Formula 1 team of all time, leading the sport in both World Constructors' Championships (16) and Grand Prix victories.”
ÖversättningScuderia Ferrari är det mest framgångsrika Formel 1-stallet genom tiderna och leder sporten både i konstruktörsmästerskap (16) och Grand Prix-segrar.
Utdrag ur svaret
ClaudeFrågan: ”Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?”
”If you want a team that's easy to follow and well covered - McLaren: They've been near the front recently and have a young, likeable driver lineup.”
ÖversättningVill du ha ett stall som är lätt att följa och som får mycket bevakning - McLaren: De har legat nära täten på sistone och har ett ungt, sympatiskt förarpar.
Utdrag ur svaret
PerplexityFrågan: ”Which F1 team has the best engineering and car development reputation?”
”Red Bull is probably the strongest pick for recent car-development reputation, especially for its aerodynamic work and the cars that dominated in 2022–23; the RB19 won 21 of 22 races in 2023.”
ÖversättningRed Bull är sannolikt det starkaste valet när det gäller rykte för bilutveckling på senare tid, särskilt för sitt aerodynamiska arbete och bilarna som dominerade 2022–23; RB19 vann 21 av 22 lopp 2023 [1].
Utdrag ur svaret
GeminiFrågan: ”Which F1 team has the best engineering and car development reputation?”
”Williams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): In the early 1990s, Williams was the absolute engineering peak of the sport, creating the technologically unmatched FW14B and FW15C with active suspension, traction control, and…”
ÖversättningWilliams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): I början av 1990-talet var Williams sportens absoluta tekniska höjdpunkt och skapade de teknologiskt oöverträffade FW14B och FW15C med aktiv fjädring, antispinn och semi
Utdrag ur svaret
Orden AI använder om varje stall
McLarenhistorisktpopulärtdominant
Ferrarihistorisktikonisktnärmaste utmanare
Mercedesjämntvälpoleratpålitligt
Red Bull Racingdominantpopulärthänsynslöst
Williamshistorisktunderdogdominant
Haasunderdogkämpaglödmittfält
Aston Martinpå uppgångmittfältunderdog
Audifabriksstallbiltillverkarepå uppgång
Alpinemittfältunderdogsärpräglat
Cadillachelt nyttamerikansktamerikanskt stall
Racing Bullsmittfältjuniorstallpålitligt
Källor

Var AI hämtar sin kunskap om Formel 1

AI förlitar sig mest på den officiella webbplatsen formula1.com, därefter på communityplattformar som Reddit, YouTube och Facebook, vid sidan av Wikipedia och specialiserade F1-nyhetssajter.
formula1.com35 %
reddit.com14 %
en.wikipedia.org13 %
youtube.com13 %
facebook.com10 %
planetf1.com7,2 %
crash.net4,3 %
racingnews365.com4,3 %
Överraskningar

Tre saker vi inte väntade oss

Utöver kampen mellan de två främsta visar resultaten några överraskande klyftor, favoriter och beskrivningar.

01Red Bull ligger efter topptreRed Bull Racing får 43,7, efter McLaren, Ferrari och Mercedes (49,8). Stallet nämns i 68,6 % av svaren, jämfört med 83,6 % för de två ledarna.
02Fyra motorer väljer Ferrari, tre McLarenPerplexity, Gemini, Claude och DeepSeek sätter Ferrari först, och DeepSeek ger stallet studiens högsta motorpoäng på 75,3. ChatGPT, AI Overviews och Meta AI väljer McLaren.
03Alpines sentiment ligger långt under de andraAlpines sentimentpoäng är 55, den lägsta på listan och långt under McLarens 90. Cadillac, ett helt nytt stall, får 85 trots en synlighet på bara 8,8.
Dela

Sprid resultaten

McLaren leder AI-synligheten med 62,8Ferrari ligger bara 0,3 poäng efter McLarenFyra av sju AI-motorer väljer Ferrari först
Klicka på ett resultat för att ladda ner det som bild, eller dela länken.
Metod

Så gjorde vi rapporten

Frågor30 frågor som riktiga fans ställer om Formel 1, om bästa stall, historia, värde, underdogs, teknik, ekonomi och yngre fans.
MotorerChatGPT, Perplexity, Gemini, AI Overviews, Claude, DeepSeek och Meta AI.
När och var15 oktober 2026. Ställda globalt (inget enskilt land), på engelska. Varje fråga ställdes en gång i varje motor.
PoängSynlighet = andel svar som nämner varumärket, viktat efter placering. Sentiment på en skala 0–100.
Visa alla 30 frågor
  1. Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?
  2. What are the most successful Formula 1 teams of all time?
  3. Which F1 team has the best chance of winning the championship in the next few years?
  4. Which Formula 1 team has the most loyal fanbase around the world?
  5. Which F1 team has the best engineering and car development reputation?
  6. Which Formula 1 team is the best underdog to cheer for?
  7. Which F1 teams are the most popular among younger fans?
  8. Which Formula 1 team has the best history and heritage?
  9. Which F1 team is best for a fan who loves strategy and clever pit stops?
  10. Which Formula 1 teams are the newest on the grid and are they worth following?
  11. Which Formula 1 team has the best driver lineup right now?
  12. Which F1 team treats its drivers and staff the best?
  13. Which F1 team has the most dominant era in history, and how do the top teams compare?
  14. Which Formula 1 team has the best young driver development program?
  15. Are works teams backed by car manufacturers better than independent F1 teams?
  16. Which F1 team is the most reliable and consistent in races?
  17. Which Formula 1 team has the best livery and looks the best on the track?
  18. Which F1 team has the most exciting personalities and best behind-the-scenes content?
  19. Where can I buy official Formula 1 team merchandise like caps and shirts?
  20. Which F1 team sells the best official fan gear and replica kits?
  21. Which Formula 1 team has the best hospitality and fan experience at race weekends?
  22. Which F1 team is the most financially stable and best run?
  23. Which F1 teams have the best chance of a comeback after a bad few seasons?
  24. Is it better to support a historic F1 team or a rising one?
  25. Which Formula 1 team is the best choice for a fan who cares about sustainability?
  26. Which F1 team is the biggest rival of the top teams and why?
  27. Which Formula 1 teams have been involved in the biggest controversies and scandals?
  28. Which F1 team is best to support if I want a team with a strong American connection?
  29. Which Formula 1 team gives the best value for fans buying team memberships or season-long fan packages?
  30. How do the top Formula 1 teams compare for car speed, strategy and pit crew performance?
Läs hela metoden →
Nya rapporter

Få nästa rapport först

Vi mejlar dig när en ny rapport i AI Visibility Index publiceras. Inget annat.

Bara nya Index-rapporter. Avsluta när du vill.

Hur synligt är ditt varumärke i AI?

Kör samma skanning på ditt varumärke och dina konkurrenter. Gratis, på ungefär 10 minuter.

Kör en gratis skanningMediakit