FI
DanskDADeutschDEEnglishENEspañolESFrançaisFRItalianoITNederlandsNLNorskNOPolskiPLPortuguêsPTSuomi✓ FISvenskaSVไทยTH한국어KO日本語JA
Kokeile
TuoteToimistoilleHinnoitteluKirjaudu sisään
AI Visibility Index · Formula 1 · Julkaisu 2026 · lokakuu 2026 · Maailmanlaajuinen

McLaren voittaa Ferrarin niukasti tekoälynäkyvyydessä. Kahden kärjen välillä on vain 0,3 pistettä.

Esitimme seitsemälle tekoälymoottorille 30 Formula 1 -kysymystä ja analysoimme 207 vastausta eri puolilta maailmaa. McLaren (62,8) ja Ferrari (62,5) ovat kärjessä lähes tasoissa, Ferrari on neljän moottorin suosikki, ja Williams (26,5) on pienemmistä talleista parhaalla sijalla.

The Formula 1 AI Visibility Index
207analysoitua tekoälyn vastausta
30kysymystä
7vastauskonetta
11brändiä
Mediapaketti
Kärkilista

Mistä talleista tekoäly puhuu eniten

Näkyvyyspisteet yhdistävät sen, kuinka usein ja kuinka aikaisin tallin nimi mainitaan. McLaren ja Ferrari mainitaan kumpikin 83,6 %:ssa vastauksista.

Kaikki moottorit
#BrändiTekoälynäkyvyysShare of voiceSävy
1McLaren6317 %90
2Ferrari6317 %78
3Mercedes5016 %87
4Red Bull Racing4414 %80
5Williams279,9 %82
6Haas155,9 %77
7Aston Martin125 %72
8Audi104,2 %74
9Alpine94,3 %55
10Cadillac92,6 %85
11Racing Bulls83,5 %87
Moottori kerrallaan

Jokaisella tekoälyllä on suosikkinsa

McLarenFerrariMercedesRed Bull RacingWilliamsHaasAston MartinAudiAlpineCadillacRacing Bulls
ChatGPT67454824186853104
Perplexity4751372719555387
Gemini64725655251418111068
AI Overviews615950442714592711
Claude65685253392623121878
DeepSeek69754752321815131565
Meta AI6767595325241015151814

Moottorit jakautuvat kärkikamppailussa: ChatGPT, AI Overviews ja Meta AI valitsevat McLarenin, kun taas Perplexity, Gemini, Claude ja DeepSeek valitsevat Ferrarin.

Mitä tekoäly sanoo

Miten tekoäly kuvaa kunkin tallin

Lainaukset ja sanat osoittavat, että moottorit kuvaavat Ferrarin historialliseksi, Red Bullin hallitsevaksi, Mercedesin tasaiseksi ja pienemmät tallit altavastaajiksi tai keskikastiksi.

AI OverviewsKysymys: ”What are the most successful Formula 1 teams of all time?”
”Scuderia Ferrari is the most successful Formula 1 team of all time, leading the sport in both World Constructors' Championships (16) and Grand Prix victories.”
KäännösScuderia Ferrari on kaikkien aikojen menestynein Formula 1 -talli, ja se johtaa lajia sekä rakentajien maailmanmestaruuksissa (16) että Grand Prix -voitoissa.
Ote vastauksesta
ClaudeKysymys: ”Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?”
”If you want a team that's easy to follow and well covered - McLaren: They've been near the front recently and have a young, likeable driver lineup.”
KäännösJos haluat tallin, jota on helppo seurata ja josta on paljon tietoa - McLaren: Se on ollut viime aikoina kärjen tuntumassa, ja sillä on nuori, sympaattinen kuljettajakaksikko.
Ote vastauksesta
PerplexityKysymys: ”Which F1 team has the best engineering and car development reputation?”
”Red Bull is probably the strongest pick for recent car-development reputation, especially for its aerodynamic work and the cars that dominated in 2022–23; the RB19 won 21 of 22 races in 2023.”
KäännösRed Bull on todennäköisesti vahvin valinta, kun kyse on viime aikojen autojen kehitysmaineesta, erityisesti sen aerodynamiikkatyön ja vuosina 2022–23 hallinneiden autojen ansiosta; RB19 voitti vuonna 2023 21 kisaa 22:sta [1].
Ote vastauksesta
GeminiKysymys: ”Which F1 team has the best engineering and car development reputation?”
”Williams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): In the early 1990s, Williams was the absolute engineering peak of the sport, creating the technologically unmatched FW14B and FW15C with active suspension, traction control, and…”
KäännösWilliams Racing (Patrick Head & Adrian Newey): 1990-luvun alussa Williams oli lajin ehdoton insinööritaidon huippu ja rakensi teknisesti ylivertaiset FW14B:n ja FW15C:n aktiivijousituksella, luistonestolla ja puoli
Ote vastauksesta
Sanat, joilla tekoäly kuvaa kutakin tallia
McLarenhistoriallinensuosittuhallitseva
Ferrarihistoriallinenikoninenlähin haastaja
Mercedestasainenhiottuluotettava
Red Bull Racinghallitsevasuosittuhäikäilemätön
Williamshistoriallinenaltavastaajahallitseva
Haasaltavastaajasinnikäskeskikasti
Aston Martinnousussakeskikastialtavastaaja
Auditehdastallivalmistajanousussa
Alpinekeskikastialtavastaajapersoonallinen
Cadillacuusi tulokasamerikkalainenamerikkalaistalli
Racing Bullskeskikastijuniaaritalliluotettava
Lähteet

Mistä tekoäly saa tietonsa Formula 1:stä

Tekoäly nojaa eniten virallisiin formula1.com-sivuihin, sen jälkeen yhteisöalustoihin kuten Redditiin, YouTubeen ja Facebookiin sekä Wikipediaan ja F1-uutisiin erikoistuneisiin sivustoihin.
formula1.com35 %
reddit.com14 %
en.wikipedia.org13 %
youtube.com13 %
facebook.com10 %
planetf1.com7,2 %
crash.net4,3 %
racingnews365.com4,3 %
Yllätykset

Kolme yllättävää havaintoa

Kahden kärjen kamppailun lisäksi tuloksista löytyy muutama yllättävä ero, suosikki ja kuvaus.

01Red Bull jää kolmen kärjen taakseRed Bull Racing saa 43,7 pistettä ja jää McLarenin, Ferrarin ja Mercedesin (49,8) taakse. Se mainitaan 68,6 %:ssa vastauksista, kun kahden kärkitallin luku on 83,6 %.
02Neljä moottoria valitsee Ferrarin, kolme McLareninPerplexity, Gemini, Claude ja DeepSeek asettavat Ferrarin ensimmäiseksi, ja DeepSeek antaa sille tutkimuksen korkeimman moottorikohtaisen pistemäärän, 75,3. ChatGPT, AI Overviews ja Meta AI valitsevat McLarenin.
03Alpinen mielikuva on selvästi muita heikompiAlpinen mielikuvapistemäärä on 55, listan matalin ja selvästi McLarenin 90:tä alempi. Aivan uusi talli Cadillac saa 85 pistettä, vaikka sen näkyvyys on vain 8,8.
Jaa

Levitä havaintoja

McLaren johtaa tekoälynäkyvyyttä 62,8 pisteelläFerrari on vain 0,3 pistettä McLarenin perässäNeljä seitsemästä tekoälymoottorista valitsee Ferrarin ensimmäiseksi
Lataa havainto kuvana klikkaamalla sitä tai jaa linkki.
Menetelmä

Miten Index toteutettiin

Kysymykset30 kysymystä, joita oikeat fanit kysyvät Formula 1:stä ja jotka kattavat parhaat tallit, historian, arvon, altavastaajat, insinöörityön, talouden ja nuoret fanit.
MoottoritChatGPT, Perplexity, Gemini, AI Overviews, Claude, DeepSeek ja Meta AI.
Milloin ja missä15. lokakuuta 2026. Kysytty maailmanlaajuisesti (ei yksittäisestä maasta), englanniksi. Jokainen kysymys esitettiin kerran jokaiselle moottorille.
PisteytysNäkyvyys = niiden vastausten osuus, joissa brändi mainitaan, sijoituksella painotettuna. Sävy pisteytetään 0–100.
Katso kaikki 30 kysymystä
  1. Which Formula 1 team is the best to support if I'm new to the sport?
  2. What are the most successful Formula 1 teams of all time?
  3. Which F1 team has the best chance of winning the championship in the next few years?
  4. Which Formula 1 team has the most loyal fanbase around the world?
  5. Which F1 team has the best engineering and car development reputation?
  6. Which Formula 1 team is the best underdog to cheer for?
  7. Which F1 teams are the most popular among younger fans?
  8. Which Formula 1 team has the best history and heritage?
  9. Which F1 team is best for a fan who loves strategy and clever pit stops?
  10. Which Formula 1 teams are the newest on the grid and are they worth following?
  11. Which Formula 1 team has the best driver lineup right now?
  12. Which F1 team treats its drivers and staff the best?
  13. Which F1 team has the most dominant era in history, and how do the top teams compare?
  14. Which Formula 1 team has the best young driver development program?
  15. Are works teams backed by car manufacturers better than independent F1 teams?
  16. Which F1 team is the most reliable and consistent in races?
  17. Which Formula 1 team has the best livery and looks the best on the track?
  18. Which F1 team has the most exciting personalities and best behind-the-scenes content?
  19. Where can I buy official Formula 1 team merchandise like caps and shirts?
  20. Which F1 team sells the best official fan gear and replica kits?
  21. Which Formula 1 team has the best hospitality and fan experience at race weekends?
  22. Which F1 team is the most financially stable and best run?
  23. Which F1 teams have the best chance of a comeback after a bad few seasons?
  24. Is it better to support a historic F1 team or a rising one?
  25. Which Formula 1 team is the best choice for a fan who cares about sustainability?
  26. Which F1 team is the biggest rival of the top teams and why?
  27. Which Formula 1 teams have been involved in the biggest controversies and scandals?
  28. Which F1 team is best to support if I want a team with a strong American connection?
  29. Which Formula 1 team gives the best value for fans buying team memberships or season-long fan packages?
  30. How do the top Formula 1 teams compare for car speed, strategy and pit crew performance?
Lue koko menetelmäkuvaus →
Uudet raportit

Saat seuraavan raportin ensimmäisten joukossa

Lähetämme sähköpostia, kun uusi AI Visibility Index -raportti julkaistaan. Emme muuta.

Vain uudet Index-raportit. Voit perua tilauksen milloin tahansa.

Kuinka näkyvä brändisi on tekoälyssä?

Tee sama analyysi brändillesi ja kilpailijoillesi. Ilmaiseksi, noin 10 minuutissa.

Tee ilmainen analyysiMediapaketti